امیر حسین دامن دریا
امیر حسین دامن دریا
طراحی سایت طراحی اپلیکیشن بازاریابی
امیر حسین دامن دریا

مقالات

مهارت نرم چیست ؟

مهارت نرم چیست ؟

مهارت های نرم یا Soft skills چیست : به نظر شما بزرگترین دغدغه هر شخص در زندگی چه می تواند باشد؟ موفقیت در کسب و کار؟ رسیدن به شهرت؟ افزایش در آمد؟ کسب جایگاه اجتماعی مناسب؟ ارتباط موثر با اطرافیان؟ قطعا تعداد این دغدغه ها بسیار زیاد هستند و از شخصی تا شخص دیگر تفاوت پیدا می کنند. اما اگر به شما بگوییم که برای رسیدن به همه آن ها تنها کافی است از فرمولی ویژه به نام مهارت های نرم پیروی کنید، آیا لحظه ای برای یادگیری این فرمول خارق العاده درنگ می کردید؟ پس به هیچ عنوان این مطلب را از دست ندهید! در این مطلب قصد داریم که شما را با مهارت هایی آشنا کنیم که می توانند نقطه عطف شما به سوی تغییر و تحولی بزرگ در مسیر زندگیتان باشد.

 

مهارت نرم چیست ؟

مهارت نرم

اکثر شرکت ها و سازمان ها نیازمند این هستند که کسانی را استخدام کنند که علاوه بر داشتن مهارت های مورد نیازشان، بازدهی بسیار بالایی را نیز داشته باشند. به همین دلیل آن ها به دنبال کسانی هستند که کار خود را به طور موثر انجام دهند. برای مثال شرکت های برنامه نویسی معمولا به دنبال برنامه نویسانی هستند که نحوه استفاده از زبان های برنامه نویسی و ابزارهای مختلف مرتبط با آن را بدانند. این توانایی ها به عنوان مهارت های سخت (Hard Skills) یا فنی شناخته می شوند.

یادگیری مهارت های سخت با شرکت در برنامه های آموزشی، تمرین، مطالعه و... امکان پذیر است. اما امروزه سازمان ها، شرکت ها و حتی افراد عادی در کسب و کار و زندگی روزمره خود به این نتیجه رسیده اند که فقط داشتن مهارت های سخت و یا فنی اهمیت ندارد. بلکه داشتن مهارت های نرم در زندگی و به صورت خاص در کسب و کار، نقش به مراتب مهمتری در موفقیت، برقراری ارتباط موثر، رضایت مشتریان و... دارد. با این وجود، نمی توان مهارت های نرم را به عنوان جایگزینی برای مهارت های سخت و فنی در نظر گرفت.

به همین دلیل، دنیای کسب و کار و ارتباطات به سمتی حرکت می کند که فقط افرادی می توانند در آن موفق شوند که علاوه بر داشتن مهارت های سخت، دارای مهارت های نرم قوی و موثری باشند. بنابراین هم شما و هم تمام افرادی که می خواهد در شرکت معتبری استخدام شوند، کسب و کار خود را راه اندازی کنند و یا حتی در ارتباطات خود با دیگران موفق عمل کنند، به مهارت های نرم یا مهارت های زندگی نیاز خواهید داشت.

تا اینجا مطلب در مورد اهمیت مهارت های نرم در زندگی صحبت شد و فهمیدید که یادگیری و تقویت این مهارت ها چقدر می تواند باعث رشد فردی و اجتماعی شما در زندگی شود. پس حالا نوبت این شده است که برویم سر اصل مطلب و راز موفقیت و فرمول ویژه تمام افراد موفق و سرشناس دنیا را برای شما فاش کنیم و بگوییم Soft skills چیست و شامل چه کارهایی می شود؟

 

info تعریف

مهارت های نرم یا Soft skills همان ویژگی های شخصیتی و یا شایستگی هایی است که هر یک از ما داریم و صفات کلی ما تشکیل می دهند. به عبارتی دیگر مهارت های نرم شامل طرز تفکر، نحوه مدیریت بحران، شیوه برخورد با چالش های جدید، میزان خلاقیت و هر آنچه ما را به ما تبدیل کرده است می شود.

 

 

لیست مهارت های نرم

 

مهارت های نرم چیست

همانطور که اشاره شد، مهارت های نرم ویژگی های شخصیتی و یا شایستگی هایی است که هر یک از افراد دارند. به عبارتی دیگر مهارت های نرم نشان دهنده و ارائه دهنده آنچه است که دیگران به عنوان ما می شناسند. بنابراین مهم نیست که می خواهید مدیر خوبی شوید یا برنامه نویس موفقی باشید و یا هر کار دیگری! اگر تصمیم گرفته اید که در هر زمینه ای موفق شوید باید مهارت های نرم را فرا بگیرید تا با بکارگیری آن ها به بهترین نسخه خودتان تبدیل شوید. به صورت کلی لیست مهارت های فردی مهم به صورت زیر می باشند :

  • رشد شخصیت : خودآگاهی، هدف گذاری مناسب و...
  • خلاقیت : نوآوری، ابداع، ایجاد راه حل های جدید و...
  • مهارت های ارتباطی : زبان بدن، شیوه صحیح انتقاد و انتقاد پذیری و...
  • بهبود روابط بین فردی : کنترل خشم، تعصب و...
  • تیم سازی : درک رفتار افراد مختلف، افزایش قاطعیت و اداره امور و...
  • رهبری : نگرش رهبری، قابلیت هدایت افراد و...
  • مدیریت زمان : زمانبندی صحیح کارها، شناسایی اولویت ها و...
  • مهارت های ارائه و فن بیان : سخنرانی و ارائه، کنترل تکه کلام ها، بکارگیری واژگان مناسب و...
  • مدیریت ترس و استرس : خودپروری، بروز صحیح احساسات و...

 

چرا باید مهارت های نرم خود را تقویت کنیم؟

 

Soft skills چیست

پس از آشنایی با لیست مهارت های نرم باید به این نکته توجه کرد که این مهارت ها تاثیر بسیار زیادی بر رشد شخصیت و توسعه فردی دارند. پس می توان به عبارتی مهارت های نرم و سخت را مکمل یکدیگرند دانست. زیرا مهارت های نرم باعث آشکار سازی و نمایش پتانسیل افراد مجهز به مهارت سخت می شود. یادگیری و آموزش مهارت های نرم برخلاف مهارت های سخت دوره زمانی مشخص و دقیقی ندارد و هر چه زودتر آموزش داده شوند، بهتر است. زیرا برخی از این مهارت ها در طول زمان رشد افراد فراگرفته می شوند و اگر به صورت اشتباه و غیراصولی آموزش داده شده باشند، فرد به زمان بیشتری برای تغییر آن ها نیاز خواهد داشت.

برخی از افراد به صورت پیش فرض دارای مهارت های نرم قوی تری نسبت به سایر افراد هستند. همین عامل باعث شده است که تصوری اشتباه در میان برخی از مردم رایج شود. آن ها بر این باورند که این نوع مهارت ها از لحظه تولد با افراد متولد می شوند و نمی توان آن ها را در طول زندگی به دست آورد. اما این یک تصور کاملا اشتباه است و از لحاظ علمی نیز رد شده می باشد. زیرا افراد می توانند این مهارت ها را در طول زمان به دست آورند و از آنجایی که این ویژگی ها و خصوصیت ها کاملا اکتسابی محسوب می شوند، به آن ها مهارت می گویند.

در حقیقت امروزه شرکت ها و سازمان های مختلف در زمان مصاحبه از کارجویان، در مورد عمق تخصص فنی یا دامنه تخصص داوطلبان نگران نیستند. آن ها می دانند که می توانند عجیب و غریب و سخت ترین تکنولوژی های روز را بدون هیچ دردسری به کارمندان خود آموزش دهند. اما آن ها می دانند که آموزش مهارت های نرم سخت تر از آموزش های فنی و کاربردی است. بنابراین شرکت ها و سازمان های مختلف برای استخدام برنامه نویس و حتی مشتریان خود، ترجیح می دهند کسانی را انتخاب کنند که مهارت های نرم قوی تری دارند.

 

تاثیر مهارت های نرم در برنامه نویسی

 

مهارت های نرم یا Softskills

شاید تعجب کرده باشید که خصوصیاتی مانند صبور بودن، خوش اخلاقی، مدیریت زمان، ارتباط موثر با دیگران، خلاقیت و... با برنامه نویسی چه ارتباطی دارند و چطور این نوع مهارت ها می توانند در حرفه و تخصص شما تاثیرگذار باشند. اما به دلیل اینکه شما قصد دارید در یک تیم برنامه نویسی مشغول به کار شوید، باید بتوانید به طور موثری با سایر افراد تیم در تعامل باشید و تاثیر مثبتی بر آن ها بگذارید.

زیرا زمانی که به یک تیم برنامه نویسی ملحق می شوید باید به آن ها به عنوان یک خانواده نگاه کنید. زیرا از این پس باید حداقل نیمی از زمان هر روز خود را با آن ها سپری کنید و در فرآیند توسعه یک نرم افزار با یکدیگر به چالش های متفاوتی برخورد  کنید که تنها با همکاری یکدیگر می توانید از پس آن ها بر بیایید. بنابراین باید همیشه تلاش کنید که روابط و مهارت های ارتباطی خود را با دیگران تقویت کنید.

همچنین حتی اگر قصد داشته باشید به صورت مستقل و فریلنسری (دورکاری) مشغول به کار شوید، باید بتوانید به طور موثری با مشتریان خود در تعامل باشید و ارتباط موثری با آن ها برقرار کنید. همچنین سایر مهارت های نرم از جمله فنون مذاکره، مدیریت زمان، مشتری مداری و... برای برنامه نویسان مستقل بسیار با اهمیت است.

 

نتیجه گیری

 

شاید شما هم دیده باشید که برخی از افراد برخلاف تلاش های بسیار زیادی که می کنند، هیچ وقت به جایگاهی که لایق آن هستند نمی رسند. به نظر شما در دنیایی که در هر حوزه ای هزاران متخصص مشغول به کار هستند، آیا برای پیشی گرفتن از آن ها تلاش به تنهایی کافی است؟ قطعا خیر! افراد بسیاری در دنیا وجود دارند که دوست دارند اینگونه فکر کنند که موفقیت آن ها تنها در گروی تلاش مستمر آن ها است، اما باید این نکته را یادآوری کنیم که عنصر انسانی در دنیای امروزی نسبت به بهرمندی از مهارت های سخت به مراتب مهم تر است. به همین دلیل است که آموزش مجموعه مهارت های نرم، برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای ضروری است. به نظر شما یک برنامه نویس، باید کدام یک مهارت های نرم خود را تقویت کند؟

 

منبع : سون لرن