امیر حسین دامن دریا
امیر حسین دامن دریا
طراحی سایت طراحی اپلیکیشن بازاریابی
امیر حسین دامن دریا

مقالات

مهارت های سخت یا Hard Skills

مهارت های سخت یا Hard Skills

ممکن است در هنگام جستجو برای یافتن شغل مناسب خودتان به واژه مهارت سخت (Hard Skill) برخورد کرده باشید. اما آیا از خودتان پرسیده اید کهمهارت سخت چیست یا اینکه مهارت های سخت چه تفاوتی با مهارت های نرم دارند؟ در این نوشته به معرفی مهارت سخت و تفاوت آن با مهارت نرم می پردازیم.

 

مهارت سخت چیست؟

مهارت های سخت بخشی از مهارت هایی هستند که شما برای پذیرش در یک شغل به آن ها احتیاج دارید. یعنی مهارت هایی که برای موفقیت در شغل خودتان به حرفه ای شدن در آن ها احتیاج دارید. این مهارت ها به تناسب هر شغل متفاوت هستند. اما اگر در آگهی های شغل یابی مربوط به شغل خود دقت کنید به طور کامل در هر آگهی لیست شده اند و بخش اصلی آگهی را در بر گرفته اند.

شما می توانید با تحصیل در دانشگاه، دوره های آموزشی، کتاب ها و... به یک متخصص در مهارت های سخت مربوط به شغل خود تبدیل شوید. می توانید به عنوان کارآموز در شرکت ها استخدام شوید و یا از دوره های آنلاین استفاده کنید.

Hard Skill چیست

تفاوت مهارت سخت و مهارت نرم

در مقابل مهارت های سخت، مهارت های نرم مهارت هایی شخصی و ارتباطی هستند. این مهارت ها به شما کمک می کنند که بتوانید در محیط کار و ارتباطات آن به موفقیت برسید. در واقع شما با این مهارت ها به یک نینجا در شغل خود تبدیل می شوید! با اینکه دانستن این مهارت ها برای موفقیت شما در شغلتان ضروری است، اما به دست آوردن آن ها نسبت به مهارت های سخت بسیار سخت تر است. زیرا شما نمی توانید از طریق  درس های دانشگاه به این مهارت ها مسلط شوید. به هر حال اگر می خواهید در کارتان پیشرفت داشته باشید، چه مهارت های سخت و چه مهارت های نرم برای شما حیاتی هستند.

نکته مهم این است که مهارت های سخت قابل تعریف، اندازه گیری و قیمت گذاری هستند. در حالی که شما نمی توانید به راحتی مهارت های نرم کسی را اندازه گیری کنید. معمولا در مصاحبه های شغلی بیشتر در مورد مهارت های سخت از شما پرسش می شود. در بعضی از شرکت ها حتی برای اثبات مهارت های سختتان مجبورید در یک آزمون مهارت شرکت کنید.

 

مثال هایی از مهارت های سخت

گفتیم که در هر شغلی مجموعه ای از مهارت های سخت تعریف شده است. چرا که در هر حرفه، احتیاج دارید روی قوی کردن مهارت های شغلی خاص شغلتان تمرکز کنید. به عنوان مثال در قالب یک برنامه نویس وب بک اند شما وظیفه دارید حداقل به این مهارت ها مسلط شوید:

  • یک زبان برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP
  • حداقل یک روش اتصال به دیتابیس مانند MySQL
  • یک ابزار کنترل ورژن مانند Git

این موارد مهارت های سخت اولیه برای یک برنامه نویس وب بک اند محسوب می شوند. اگر بخواهید یک طراح گرافیک شوید باید حداقل به این مهارت های سخت مسلط شوید:

  • رنگ شناسی
  • توانایی کار با ابزارهای نقاشی
  • توانایی کار با ابزارهای طراحی کامپیوتری

به عنوان یک راننده باید به این مهارت های سخت مسلط باشید:

  • توانایی رانندگی با ماشین و داشتن گواهینامه رانندگی
  • تعمیرات اولیه ماشین

جمع بندی

مهارت های سخت در واقع همان مهارت هایی هستند که در آگهی های شغلیابی به آن ها اشاره می شود. شما می توانید این مهارت ها را به صورت کمی در خودتان ارزیابی کنید. در این مطلب به معرفی این مهارت های سخت پرداختیم. در ضمن با مثال هایی از مهارت های سخت مربوط به مشاغل مختلف آشنا شدید. مهارت های سخت شما چیست؟ به مهارت های سخت خود چه نمره ای می دهید؟

منبع : سون لرن