امیر حسین دامن دریا
امیر حسین دامن دریا
طراحی سایت طراحی اپلیکیشن بازاریابی
امیر حسین دامن دریا

مقالات

برند شخصی چیست ؟ برای برند سازی شخصی چه اقداماتی باید انجام داد ؟

برند شخصی چیست ؟ برای برند سازی شخصی چه اقداماتی باید انجام داد ؟

برند شخصی شما چگونگی ظاهر شدنتان در دنیای بیرونی است. به همین دلیل است که برندهای قوی ترجیح می دهند با افرادی با متانت و جالب شناخته شوند.

وقتی مردم بدانند شما که هستید، کم کم شما را از طریق یک سری از صفات مشخص یا تخصصی خاص تشخیص دهند، شما در حال تبدیل شدن به یک شخص در صنعت خود هستید. در واقع برند شما وجه ی انسانی به خود می گیرد.
سوال آن است که چگونه قابل شناسایی شوید؟ و چگونه این اعتبار ساخته می شود و افرادی آن را دنبال می کنند؟
به یاد داشته باشید برند شخصی شما منجر به افزایش فروش نمی شود بلکه سبب می شود به عنوان صاحب یک کسب و کار یا کسب و کاری واحد به گونه ای به مخاطبان تان شناسانده شوید که به شما رجوع کنند.
اگر به دنبال ساخت برند شخصی یا پرسونال برند (Personal Brand) خود هستید، در ادامه 5 گام برندسازی شخصی مطرح شده است.

  • 5 گام اساسی برندسازی شخصی Personal Branding

خود را بشناسید و ذات خود را حفظ کنید

برند شخصی چیست ؟ و 5 گام برندسازی شخصی
تصور کنید برندسازی شخصی حول خودی تقلبی چقدر سخت خواهد بود. اگر بر روی خودی دروغین فرآیند برندسازی را پیش ببرید، فارغ از آنکه چه حسی خواهید داشت، نمی دانید به چه طریقی باید عمل کنید، ظاهر شوید، و چه چیزی بگویید. برخی از متخصصان پیشنهاد می دهند برای ساختن برند شخصی و شکل دهی و مدل سازی آن به دیگران رجوع کنید، و ببینید دیگران چه برداشتی از شما دارند و برند شما را چگونه می بینند و ارزیابی می کنند.
برند شما باید انعکاسی از هویت شما باشد. آیا می دانید به چه چیزهایی اعتقاد دارید؟ بر چه باورهایی استوارید؟ و نقاط قوت و ضعف تان چیست ؟
فراموش نکنید، مردم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اگر مانند یک شخص واقعی ظاهر نشوید، یا به هر طریقی اینگونه به نظر بیاید که تظاهر می کند و خود واقعیتان نیستید، فکر می کند چقدر احتمال دارد که دیگران به شما اعتماد کنند؟ حتی اگر برای مدتی هم از خود تقلبی شما خرید کنند، اما همین ذره های کوچک ناسازگاری کم کم باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.
ساختن برند شخصی اولین و مقدماتی ترین راه برای گسترش و فهم خود واقعی تان است. وقتی به خوبی خود را شناختید می توانید آن را با تمام دنیا به اشتراک بگذارید. ماسکی که به صورت زدید را کنار بگذارید و از آسیب پذیر بودن نهراسید، در عوض سعی کنید خصوصیات بد خود را تغییر دهید.

برقراری تعامل از طریق گفتگو

اگر به دنبال برندسازی شخصی هستید، پس باید بر مبنای اصولی مشخص صحبت کنید. به طور طبیعی، این خواسته به معنای توسعه ی مهارت های ارتباطی برند شما می باشد. اگر دقیقا به همان سبکی که دیگران به کار می برند صحبت کنید، هیچ وقت نمی توانید خود را از سایر رقبا مجزا و متمایز کنید.
از جایگاه قدرت و دانش صحبت کنید.
نشان دهید که می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید و به سوالات مخاطبانتان به طور کامل پاسخ دهید.
نشان دهید که از اعتماد و اطمینان کامل به خود، برخوردارید. ممکن است دیدگاه های منتقدانه و مخالف زیادی بر علیه شما وجود داشته باشد. آنچه مهم است آنست که نسبت به بازخوردها دید باز و مثبتی داشته باشید. از افراد به دلیل درج دیدگاه هایشان تشکر کنید، و اگر صحبت آنها درست و منطقی بود فکر کنید چه کار باید انجام دهید تا در دفعات بعد عملکرد بهتری داشته باشید.
برقراری تعامل از طریق گفتگو فرصتی است برای شنیده و دیده شدن. خیلی آرام شروع کنید و کم کم به ساختن برند خود بپردازید. ممکن است در ابتدا گفتگو و تعاملات شما در سطح کیفی بالایی نباشد، اما همچنان این روند را ادامه دهید، به این صورت دایره ی ارتباطات شما گسترده تر می شود و از میان گفتگوهای موجود به نکات جالب توجهی دست خواهید یافت. سپس سعی کنید ارزش هایی که می توانید به افراد بدهید را ارائه دهید. کم کم از طریق این گفتگوها و تعاملات برند شخصی شما ساخته می شود.
برند شخصی چیست ؟ و 5 گام برندسازی شخصی

 

نوشتن مطالبی با اندیشه ی رهبری و شرکت در مصاحبه ها

ارائه مقاله با اندیشه ی رهبری و شرکت در مصاحبه ها اعتبار برند شما را می سازد. همانطور که با تعاملات زبانی و از طریق گفتگو، رسیدن به بهترین فرصت ها زمان بر و هزینه بر است، اما اگر در مقابل اتفاقاتی که برای شما می افتد دیدی روشن و فکری باز داشته باشید، به زودی در هر جایی به نمایش درخواهید آمد.
به عنوان مثال اگر نام شما به عنوان برندی شناخته شده در مجلات یا سایت های مرجع آورده شود کم کم این شناخت از شما حاصل می شود که برندتان دارای وجهه و شخصیت شناخته شده ای است. حتی ممکن است خودتان دست به نوشتن بزنید، اما سعی کنید حتما در مراجع مربوط به صنعت تان حضور داشته باشید.
ارتباط داشتن با رسانه، و انتشارات و انتشاردهندگان آنلاین، می تواند چالش برانگیز باشد. هرچند، می تواند نشان دهد که، شما می دانید از چه چیزی صحبت می کنید و چه فعالیتی دارید که به اعتبار شما می افزاید. هرچند فعالیت شما در این موارد بیشتر باشد و ارتباطات بیشتری برقرار کنید، اعتبار برندتان نیز افزایش می یابد.

حضور آنلاین خود را بسازید

آیا می دانید چگونه در فضای آنلاین حضور دارید و به نمایش در می آیید؟ این چیزی است که باید آن را بر اساس مبناهای به روز کنترل کنید، و هرچقدر و به هر صورت که می شود حضور خود را بهبود ببخشید.
آیا در شبکه های اجتماعی حساب کاربری دارید؟ اگر بله، آیا این صفحات مملو از اطلاعاتی در مورد شما است؟ آیا شما را در بهترین وجه تان به نمایش در می آورد و سبب می شود حرفه ای به نظر بیایید؟ آیا از طراحی با کیفیت بالا و حرفه ای استفاده می کنید؟ آیا با دیگران تعامل برقرار می کنید و محتوای آنها را به اشتراک می گذرانید؟
آیا برای برند شخصی خود وبسایتی دارید؟ یکی از بهترین روش ها برندسازی شخصی برای بهبود رتبه جستجو اسم تان، آن است که وبسایتی برای خود بسازید. مواردی اینچنینی به شما این امکان را می دهد که روی حضور آنلاین خود بیشتر از شبکه های اجتماعی کنترل داشته باشید. همچنین با اضافه شدن ارتباطات بیشتر بر اساس موارد معمول به سایت شما آسیبی وارد نمی شود. شما می توانید دامنه ای با نام خود تهیه کنید و فعالیت آنلاین داشته باشید. هیچ تاخیری در این مورد جایز نیست همین امروز اقدام کنید و اگر می توانید دامنه ای به نام خود را خریداری کنید.
برند شخصی چیست ؟ و 5 گام برندسازی شخصی
فراموش نکنید، که مرتب خود را بر اساس سئو و استانداردهای گوگل ارتقا بدهید، ببینید در فضای دیجیتالی نظرات در مورد شما به چه صورت است، دیگران چگونه از شما یاد می کنند و چه چیزی در مورد شما می گویند. به این صورت زمان خواهید داشت تا بدون تلاش برای کنترل و بالا بردن آن برند شخصی خود را به خوبی در فضای آنلاین بسازید. البته به یاد داشته باشید برندینگ آنلاین باید بر اساس استراتژی بازاریابی شما باشد.

همواره دانش آموز صنعت خود باشید

گام آخر برندسازی شخصی این است که مهم نیست چه قدر خوب، صنعت و حوزه ی تخصصی خود را می شناسید، خردمندانه آن است که همیشه به خاطر بسپارید که همه چیز در حال تغییر است و سرعت این تغییر بسیار بیشتر از گذشته است، و شما باید بر اساس جدیدترین روندها و تغییرات خود را به روز نگه دارید.
ساختن برند شخصی زمان می برد. اگر در مرتبط بودن شکست بخورید، تمام تلاش هایتان هدر می شود. اگر نمی خواهید اعتبارتان را از دست بدهید، باید روند ثابتی را در تولید و عرضه ی مقالات، مجلات تجاری، وبلاگ و کتاب داشته باشید.
همچنین باید به یادگیری چیزهای جدید، توسعه ی مهارت های جدید و گسترش دانش خود نیز توجه کنید. اگر در حال رشد کردن نیستید، پس در حال درجا زدن هستید و این آخرین کاری است که به عنوان فعالان حوزه ی کسب و کار می خواهید انجام دهید.
شما همین حالا هم می دانید در اوج بودن در حوزه ی کاری شما چقدر مهم است، اما یادآوری می کنیم این برتری را به ازای آسیب زدن به دیگران نخواهید.
همانطور که شروع به تراشیدن و شکل دهی به برند شخصی خود کردید، فرصت ها کم کم به سراغتان خواهند آمد. مردم کم کم متوجه می شوند که شما می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید، و ممکن است از شما دعوت کنند که بخشی از داستان یا گزیده های خبری آنها باشید.
برند شخصی چیست ؟ و 5 گام برندسازی شخصی
با این حال، فراموش نکنید اینکه شما پروزه ای را به اتمام رسانده باشید بسیار حائز اهمیت است. اما شما نمی توانید در مورد کاری که انجام نداده اید صحبت کنید، چرا که برای برند شخصی تان نتیجه ی خوبی را به همراه نخواهد داشت. در مورد نقاط ضعف و کمبودهای خود دید بازی داشته باشید. این مورد سبب می شود بیشتر جلوه ی انسانی و مرتبط به خود بگیرید.
برندسازی شخصی هم جزئی مهم در فرآیند برندسازی یک شرکت محسوب می شود. گام های مد نظر در این مقاله را به خاطر بسپارید و سعی کنید آنها را برای خود پیاده کنید. آنگاه خواهید دید که برند شخصی چگونه به رشد کسب و کارتان کمک خواهد کرد.
به یاد داشته باشید برندسازی شخصی در مورد فروش نیست، بلکه در مورد آن است که به عنوان صاحب یک کسب و کار چگونه خود را به مخاطبان تان بشناسانید و برای آنها در دسترس باشید.

منبع : beloved.marketing